Blatno jezero in božična Budimpešta

 

 Most svobode

 

V času božično-novoletnih praznikov je bil kratek pobeg v prestolnico Madžarske lep zaključek leta in priložnost za raziskovanje stare lepotice ob Donavi. Ker je relativno blizu nas, se jo da obiskati tudi čez vikend in si ogledati nekaj njenih glavnih znamenitosti. 

Čas potovanja: december 2024, 3 dni

Prevoz: z avtom

Razdalja Ljubljana - Budimpešta: 465 km

Prenočišče: rezervacija preko Booking.com

Javni prevoz po Budimpešti: Metro, tramvaj, taxi, ladjica. Mi smo uporabljali tramvaj (ista vozovnica velja tudi za metro ali avtobus, 1 vožnja stane 1 eur), večinoma pa smo jo prehodili kar peš. 

 

Na poti smo se ustavili ob Blatnem jezeru in se s trajektom odpeljali do idilične vasice Tihany, ki je polna majhnih hišk s trgovinami s spominki, lepim razgledom na jezero in urejenimi sprehajalnimi potmi. V njej lahko obiščete hišo sivke, hišo paprike, hišo lončarstva, marcipanovo hišo in spoznate tradicionalne domače obrti. Mi smo se sprehodili skozi vasico, si pogreli želodčke s tradicionalnim madžarskim golažem in se podali na pot proti prestolnici, kamor smo prispeli v večernih urah. 

Vožnja po 'madžarskem morju' s trajektom

Ljubke hiške v vasici Tihany

Hiša paprike

Hiša sivke

Madžarski golaž

Sončni zahod in sprehod ob Blatnem jezeru v vasici Alsoors.

Sprehod po večerni Budimpešti.

Nastanjeni smo bili v centru Pešte, ki leži na vzhodni strani Donave, Buda pa na zahodni. Povezava do naše nastanitve je tukaj: 

Zanimivosti v Budimpešti:

Budimski grad, bližnja cerkev sv. Matije in Ribiška trdnjava;

Donava deli mesto na Budim in Pešto. Budim je znan po gradu, v gričih nad Budimpešto so luksuzne hiše domačinov, gre za bolj umirjeni del mesta. Tam se nahaja tudi Budimski grad - zgodovinski grad in kompleks palač, ki leži na južnem robu Grajskega griča.  Njegovo obrambno obzidje obdaja celotno grajsko četrt na severu, ki je znana po srednjeveških, baročnih hišah, cerkvah in drugih spomenikih. V osrčju okrožja Budimskega gradu stoji tudi razkošna gotska Matijeva  cerkev, druga največja cerkev srednjeveškega Budima. Znotraj njenih zidov sta bila okronana tudi madžarski kralj Franc Jožef I. Ogrski in cesarica Sisi. V bližini Budimskega gradu stoji očarljiva Ribiška trdnjava s svojimi sedmimi stolpi, eden najbolj znanih zgodovinskih spomenikov v Budimpešti, ki s svojih razglednih teras ponuja edinstveno panoramo Budimpešte. Zgrajena je bila kot okras in razgledna točka. Trdnjava je dobila ime po cehu ribičev, ki so v srednjem veku branili tukaj stoječe mestno obzidje, ter po ribji tržnici v bližini. Grajska četrt spada v del Budimpešte, ki ga je UNESCO leta 1987 razglasil za svetovno dediščino.  Je živahna in upravičeno polna turistov. 

Cerkev sv. Matije

Pogled na Budimpešto z Ribiške trdnjave

Cerkev sv. Matija  s pisano streho

Pogled na Donavo z Ribiške trdnjave

Ulica, ki vodi do Budimskega gradu

Budimski grad

Mostovi;

Budimpešta je znana tudi po številnih mostovih, ki povezujejo Budim in Pešto in prečkajo Donavo. Skupno jih je deset, eden je še v gradnji. Najbolj znana sta Verižni in Elizabetin most. Najstarejši most čez Donavo je Verižni most, dolg 375 metrov. Zgradili so ga leta 1849, proti koncu 2. svetovne vojne ga je nemška vojska razstrelila, novega, 1 meter širšega, pa so odprli leta 1949, natanko 100 let po prvi otvoritvi. Elizabetin most je tretji najnovejši most v Budimpešti, je na najožjem delu Donave in meri le 290 m. Ime je dobil po Elizabeti Bavarski, ženi Franca Jožefa, priljubljeni kraljici in cesarici Avstro-Ogrske. Omeniti velja še Most svobode, ki je tretji najjužnejši cestni most v Budimpešti. Dolg je 333,6 m in širok 20,1 m. Vrhove štirih pilonov krasijo veliki bronasti kipi turtula, sokolu podobne ptice, ki je viden v starodavni madžarski mitologiji.  Prvotno se je imenoval Ferenc József híd (Most Franca Jožefa). Margaretin most ima še odcep na severni konec Margaretinega otoka. 

Verižni Most (Chain Bridee)

Verižni most

Most svobode (Liberty bridge)

Most svobode

 

Parlament;

Madžarski parlament stoji v Pešti, na živahnejšem drugem bregu Donave, kjer se nahaja tudi več restavracij, barov, trgovinic. Ta mogočna stavba, ki stoji ob Donavi, je prepoznaven simbol mesta in priljubljena turistična znamenitost. Gre za največjo stavbo na Madžarskem, zgrajeno konec 19. stol., ki v dolžino meri 268 metrov, v širino pa 123 metrov, in je tretji največji parlament na svetu. Spominja na Westminstrsko palačo v Londonu. 

Madžarski parlament

Parmalent

Parlament v Budimpešti

Pročelje Parlamenta z brega Donave

 

Velika tržnica;

Velika (centralna) tržnica, najstarejša in največja pokrita tržnica na Madžarskem stoji na koncu znane nakupovalne ulice za pešce Váci utca in na peštanski strani Mostu svobode na trgu Fővám. Je ena od priljubljenih turističnih znamenitosti mesta. Večina stojnic v pritličju ponuja pridelke, meso, pecivo, bonbone, začimbe in žgane pijače. Ponuja tudi priljubljene turistične izdelke, kot na primer prte, vezenine, tam lahko najdete začimbe papriko, vino Tokaj, klobase in salame. V drugem vmesnem nadstropju so restavracije z lokalno kulinariko. V kleti so ribarnice, stojnice z izbrano zelenjavo in nekaj specializiranih mesnic. Gneča je velika, cene pa turistične. Ne glede na vse je vredna ogleda in sprehoda po njej. Stavba je na zunaj atraktivna, ima barvno streho, pisane keramične ploščice, fasado s številnimi datajli. 

Centralna tržnica

Centralna tržnica znotraj

 

Železniška postaja Keleti;

Budimpešta ima dve glavni železniški postaji, vzhodna je ena glavnih v državi in povezuje Budimpešto z Dunajem, Vzhodno Evropo in Balkanom. Skoznjo gre tudi sloviti Orient Express. Gre za arhitekturno atrakcijo, ki ima stekleno in železno konstrukcijo.

Vzhodna železniška postaja, Budimpešta

 

Bazilika sv. Štefana;

Imenuje se po prvem madžarskem kralju (okoli 975–1038), čigar desnica je shranjena v relikviariju. Čudovita znotraj in zunaj. Za ogled njene notranjosti je potrebno kupiti vstopnico. Za dodatno plačilo se je možno povzpeti tudi na teraso, s katere je baje lep razgled, vendar se zaradi prevelike gneče nismo odločili zanj. Pred baziliko je bilo konec decembra postavljenih veliko stojnic, ki so ponujale spominke in različne jedi in temu primerno je bilo tudi živahno dogajanje pred baziliko. 

Bazilika sv. Štefana, Budimpešta

 

Madžarska državna opera;

Prvotno znana kot Madžarska kraljeva operna hiša, zasnoval jo je Miklós Ybl, glavna osebnost madžarske arhitekture 19. stoletja. Je bogato okrašena stavba in velja za eno izmed arhitektovih mojstrovin. Zgrajena je bila v neorenesančnem slogu, v obliki podkve. Čeprav po velikosti in zmogljivosti ni med največjimi, pa po okrasu in kakovosti akustike budimpeška operna hiša velja za eno najboljših opernih hiš na svetu. Pred stavbo sta kipa Ferenca Erkla in Franza Liszta. Liszt je najbolj znan madžarski skladatelj. Erkel je sestavil madžarsko himno in bil prvi glasbeni direktor Opere; bil je tudi ustanovitelj Budimpeškega filharmoničnega orkestra.

Madžarska opera

Notranjost opere v Budimpešti

Marmorno stopnišče v operi

 

Razgledno kolo;

Če si želite Budimpešto ogledati iz zraka, si privoščite vožnjo s panoramskim kolesom, ki je bilo postavljeno leta 2015. Vožnja traja približno 15 minut, s kolesom pa se dvignete 65 metrov visoko. Kolo je v središču mesta na Elizabetinem trgu. 

Panoramsko kolo, Budimpešta

 

Trg herojev;

Trg herojev je eden večjih trgov v Budimpešti, znan je po znamenitem spomeniku tisočletnice s kipi sedmih madžarskih poglavarjev in drugih pomembnih madžarskih narodnih voditeljev. Leži na koncu avenije Andrássy út ob Mestnem parku (Városliget). 

Trg herojev, Budimpešta

 

Drsališče in pravljični grad Vajdahunyad;

Grad Vajdahunyad je ena najbolj priljubljenih znamenitosti v Budimpešti, najdete pa ga v budimpeškem mestnem parku. Zgrajen je bil v 19. stoletju kot spomenik madžarski arhitekturni dediščini in predstavlja motive pomembnih stavb ter različne arhitekturne sloge. Sprva je bil narejen iz kartona in lesa, ker pa je postal priljubljen, so ga v prvem desetletju 20. stoletja ponovno zgradili iz trajnih materialov. Danes je grad Vajdahunyad dom kmetijskemu muzeju, prizorišče številnih festivalov na prostem in idilična kulisa za drsališče na umetnem jezeru, ki ga obdaja. Del parka je tudi živalski vrt, najslavnejše termalno kopališče Széchenyi in Trg hrojev. Če obiščete Budimpešto decembra, boste tu videli božični sejem s številnimi stojnicami ob poti do pravljičnega gradu in uživali ob pogledu na množico drsalcev, če se jim že sami ne pridružite na drsališču. 

Grad Vajdahunyad, Budimpešta

 

Živalski vrt;

Zoo Budapest je eden najstarejših in najbolj priznanih živalskih vrtov v Evropi. Ima velik in pester nabor prebivalcev, vendar na nas ni naredil posebnega vtisa. Ima pa klasične elemente zgodovinske arhitekture, ki mu dajejo poseben čar. Ustanovljen je bil leta 1866 in se razteza na skoraj 45 hektarjih v središču mesta. 

Živalski vrt, Budimpešta

 

Madžarska kulinarika;

Osnova madžarska kuhinje je paprika in ta je tako priljubljena, da so Madžari izumili svojo vrsto paprike močnega okusa, ki jo lahko posušijo. Različic je ogromno, od sladkih do dimljenih in žgoče pekočih. Nekaj tradicionalnih jedi: piščančji paprikaš, golaž, langos (ocvrt in nekvašen kruh z česnovim namazom, kislo smetano in sirom, obstaja pa več različic, je priljubljena ulična jed), ribja juha (tradicionalna  obara iz različnih vrst (rečnih) rib in ogromne količine mlete pekoče paprike, kar ji  da značilno rdečo barvo), doboš torta (čokoladna biskvitna torta iz več plasti z masleno kremo ter prelita s karamelo), kürtőskalács - dimnikova torta (sladko pecivo, pečeno na odprtem ognju, posuto s cimetom, sladkorjem ali oreščki). 

Madžarski langaš

Tradicionalna madžarska ribja juha

Madžarski dimnik - chimney cake

Ulični langos

Ulična hrana na božičnem sejmu

 

Spominki;

Create Your Own Website With Webador