Sončna Portugalska

Zimske počitnice na Portugalskem, Porto
Za tiste, ki pozimi radi obiščete toplejše kraje ob morju, je Portugalska dobra izbira, saj si z enega od bližnjih letališč tam v slabih treh urah. Mi smo Portugalsko obiskali v času zimskih šolskih počitnic. Na road tripu smo si ogledali nekaj znamenitosti, ki se nizajo ob obali Atlantskega oceana, obiskali smo Algarve, portugalsko pokrajino na jugu, ki je znana po svojih slikovitih plažah in naravni lepoti, in potovanje zaključili v prestolnici Portugalske, šarmantni Lizboni, kjer smo pot tudi začeli.
Čas potovanja: februar 2024, 9 dni
Časovna razlika: - 1 ura
Temperatura: čez dan prijetnih 20 stopinj, ob morju precej vetrovno
Prevoz: Z Ryanarom iz Bergama do Lizbone (povratne letalske vozovnice se dobi za pribl. 70 eur/osebo, za parkirišče v Bergamu, kjer pustite svojega jeklenega konjička, je za 10 dni potrebno odšteti pribl. 50 eur. Na Portugalskem smo najeli avto pri agenciji Europcar (zavarovanje in najem avtomobila znese 150 eur + gorivo).
Namestitev: Preko Booking.com smo nekaj že doma, večinoma pa sproti rezervirali prenočišča. Za pribl. 50 eur/noč se dobi zelo solidne in čiste apartmaje.
Družinski dovtip na tokratnem potovanju: 'Ravnatel'ca'
Opis potovanja;
1. in 2. dan: Lizbona z okolico
Prvi večer smo se sprehodili po mestu, ki leži na sedmih gričih ob reki Tagus oz. Teji. Lizbona očara s svojo brezčasno lepoto, staro arhitekturo, ozkimi ulicami, rdečimi strehami, ponuja številne muzeje, galerije, gledališča.
Mesto je bilo ustanovljeno v 1. stol. p. n. št. kot rimsko mesto Olisio, ki je bilo pomembno pristanišče in trgovsko središče. Leta 1755 je Lizbono prizadel silovit potres, za njim pa so večino mesta uničili cunamiji in številni požari. Njegovo obnovo je vodil Sebastião José de Carvalho e Melo, markiz Pombal. V 19. in 20. stoletju se je Lizbona širila in rasla zaradi industrijskega razvoja.



Pogled na Alfamo, najstarejši predel Lizbone s Katedrale
Tramvaj 28, ikonična znamenitost Lizbone
Slavolok Rua Augusta
Naslednji dan obiščemo Sintro, slikovito mestece na hribu, ki zaradi plemiške preteklosti navdušuje s svojimi barvnimi trdnjavami in gradovi, uvrščena je tudi na seznam UNESCO dediščine. Če imate več časa za raziskovanje, jo lahko raziskujete dan ali dva, mi smo v enem dopoldnevu obiskali le Palacio Nacional de Pena, barvito palačo na skali v hribovju Sintra iz obdobja romantike. Notranjost palače Pena je bila prilagojena za poletno rezidenco kraljeve družine.




Palacio Nacional de Pena, Sintra
Popoldne obiščemo Cabo da Roca, rt ob Atlantskem oceanu, ki velja za skrajno zahodno točko Portugalske in celotne (celinske) Evrope. Rt Roca opisuje pesnik Luis de Camoes kot 'kraj, kjer se konča zemlja in začne morje'. 140 metrov nad morjem stojita svetilnik in plošča z vklesanimi koordinatami kraja in Camoesovimi verzi. Pokrajina je tu izrazito zelena, razgled na ocean pa mogočen.



Cabo de Roca, najzahodnejša točka Evrope



Sončni zahod na eni od bližnjih peščenih plaž
3. dan: Lizbona - Aveiro - Porto
Zjutraj obiščemo stolp Belem oz. stolp Sv. Vincenca - utrdbo iz 16. stoletja, ki je služila kot točka za vkrcanje in izkrcanje portugalskih raziskovalcev in kot slovesna vrata v Lizbono. Stolp je uvrščen na Unescov seznam svetovne dediščine in vključen v register sedmih čudes Portugalske. Zraven Belemskega stolpa lahko obiščete tudi samostan Sv. Jeronima s cerkvijo, v kateri so grobnice portugalskih kraljev in sarkofaga pesnika Camoesa in pomorščaka Vasca de Game.


Torre de Belém, Torre de São Vicente
Nadaljujemo pot proti ribiškemu mestecu Aveiru, ki ga imenujejo tudi 'portugalske Benetke' zaradi kanalov, nizkih mostov in barvitih čolnov, ki spominjajo na beneške gondole. Tradicionalna dejavnost v tem mestu je pobiranje alg, jegulj in soli. Poskusimo 'ovos moles' - lokalno sladico, narejeno iz rumenjaka in sladkorja, v zavitku v obliki morske školjke. Obiščemo še bližnjo plažo Costa nova, obmorsko letovišče, kjer nas očarajo barvite črtaste hiške.

Aveiro, 'portugalske Benetke'



Barvite hiške in fasade s ploščicami, Aveiro


'Ovos moles'


Aveiro


Plaža Costa noca
4. in 5. dan: Porto
Porto smo si imeli namen ogledati v enem dnevu, a nam je s svojim čarom takoj zlezel pod kožo, da smo ostali v mestu ob reki Duoro še en dan več. Dopoldne najprej obiščemo znamenito knjigarno Livraria Lello, ki je bila navdih pisateljici J. K. Rowling pri pisanju Harryja Potterja, ko je živela v Portu. Knjigarna zaradi arhitekture in notranjega dizajna velja za eno najlepših knjigarn na svetu. Pred njo se vije kolona obiskovalcev, ki čakajo na ogled le-te. Po ogledu knjigarne se usedemo na teraso bližnjega lokala, uživamo v sladoledu in se prepustimo sončnim žarkom ter prijetnim zvokom uličnega glasbenika.

Jutranji Porto




Znamenita knjigarna Livraria Lello, Porto
Govorilnica, ki spominja na londonsko, Porto
Popoldne obiščemo železniško postajo São Bento, ki se ponaša z impresivno notranjo dekoracijo, zlasti s čudovitimi ploščicami, imenovanimi azulejos, ki krasijo stene postaje. Na hribu Terreiro da Sé obiščemo katedralo Porto, od koder je lep razgled na mesto. Za kosilo poskusimo tradicionalno jed francesinho (sendvič z lokalnimi mesninami, obložen z jajcem, topljenim sirom in oblit z omako iz piva, postrežen s pečenim krompirčkom). Vsekakor specifičnega okusa in zelo nasitno! V Portu je seveda treba poskusiti tudi slavni portovec, sladko desertno vino, znano za to regijo, in Pastéis de Bacalhau (krompirjevi ocvrtki s polenovko).
Naslednji dan se sprehodimo do Mostu Dom Luís I, ki se razteza čez reko Duoro in je delo francoskega inženirja Gustava Eiffela, ki je zasnoval tudi slavni Eifflov stolp v Parizu. Tu je tudi Ribeira, čudovit obalni predel Porta ob reki Duoro, kjer je veliko trgovinic s spominki, lokalov in restavracij ter možnosti za sprehod ali posedanje ob reki.

Železniška postaja São Bento


Katedrala Porto in razgled na mesto


Francesinha
Spominki iz plute


Portovec
Casa Portugesa


Casa Portugesa, kjer ti ob živi glasbi postrežejo tradicionalni Pastéis de Bacalhau.




Ribeira, Most Dom Luís I, Porto
6. dan: Nazare - Obidos - Alvor
Iz Porta se podamo na pot nazaj proti jugu in prespimo v obmorski vasici Nazare, ki je ena najbolj priljubljenih portugalskih destinacij za surferje, saj je znana po ogromnih valovih, ki jih ustvarjajo vetrovi iz Atlantika. Na vrhu pečine nad plažo Nazare je svetilnik Farol de Nazare, ki je s svojimi 62 metri najvišji svetilnik na Portugalskem.
Zjutraj se na poti proti Algarve, pokrajini na jugu Portugalske, ustavimo v Obidos-u, vasici na hribu, obdani z obzidjem, ki s svojimi belo-modrimi hiškami malce spominja na Santorini. Vasico je kralj Dimis daroval svoji nevesti kraljici Izabel, zato mesto imenujejo tudi poročno darilo. Znamenitost mesta je tudi češnjev liker - ginga (žinža), ki ga postrežejo v čokoladni šalčki.


Nazare




Pastel de Nata, tradicionalna portugalska sladica
Ginga, portugalski češnjev liker


Obidos


Priprava znamenite Pastéis de Bacalhau
7. - 9. dan: Algarve
Algarve je slikovita pokrajina na jugu Portugalske s čudovitimi plažami in barvito naravo. Nastanjeni smo v mestu Alvor in si ogledamo nekaj krajev v bližini. Obiščemo trdnjavo v kraju Sagres, ki leži na skrajnem zahodnem delu regije. V notranjosti trdnjave je urejena sprehajalna pot, ki ponuja mogočen razgled na ocean. Vreden ogleda v Sagresu je tudi rt Cabo de Sao Vicente, ki velja za najbolj jugo-zahodno točko celinske Evrope. Obiščemo fotogenično plažo s klifi Praia de la Ana v mestu Lagos in zaplavamo v mrzlem Atlantiku, kar je tudi posebno doživetje. Panoramski razgledi so prava paša za oči, prepustimo se soncu, vetru, šumenju valov ...



Alvor

Cabo de Sao Vicente, najbolj jugo-zahodna točka celinske Evrope


Sprehajalna pot znotraj trdnjave, Sagres






Praia de la Ana, Lagos
9. dan: Povratek v Lizbono
Zadnji dan se vrnemo v portugalsko prestolnico. Na poti spremljamo velike nasade hrasta plutovca in evkaliptusa. Portugalska je največja proizvajalka plute na svetu, ki je vse bolj cenjeno naravno bogastvo.
V Lizboni imamo na voljo še nekaj časa, saj imamo let proti domu šele zvečer. Obiščemo znameniti Cristo Rei - Kip Kristusa kralja, ki je zelo podoben kipu Kristusa Odrešenika v Riu. Visok je 79 metrov, prikazuje pa Jezusa Kristusa z razprtimi rokami in se nahaja na vrhu pečine s pogledom na del Lizbone in reko Tejo. Pri kipu se odpira razgled na most 25 de Abril, ki pa močno spominja na Golden Gate v San Franciscu. Oba mostova je izdelalo isto podjetje. Z avtomobilom se zapeljemo čez most in parkiramo v parkirni hiši ob glavnem trgu. Sprehodimo se do Lizbonske Katedrale (Sé de Lisboa) in si jo ogledamo od znotraj. Gre za najstarejšo cerkev v mestu, ki je bila zgrajena leta 1147 in preživela številne potrese. Danes se v njej prepletajo različni arhitekturni slogi. Opazujemo živahen ulični vrvež sobotnega popoldneva. Ustavimo se pri železnem dvigalu Santa Justa (Elevador de Santa Justa). Nastalo je po načrtih inženirja Ponsarda, čigar vzornik je bil Francoz Gustav Eiffel. Po ozkih ulicah Alfame, najstarejši soseski v Lizboni, opazujemo vožnjo tramvaja na znameniti liniji 28, ki je priljubljena lizbonska ikona.
Kosilo si privoščimo v eni od uličnih restavracij z morsko hrano. Prijeten majhen ambient z ljubkimi mizicami, poslikanimi s tipičnimi portugalskimi vzorci, osebje je prijazno in hrana zelo okusna. Še zadnjič obiščemo ulico Rua Augusta, ki se konča z znamenitimi vrati Arco de Rua Augusta in glavnim trgom Praça do Comércio (trgovinski trg). Odpeljemo se proti letališču in pomahamo tej lepi deželi ob Atlantiku v pozdrav.


Nasadi hrasta plutovca

Most 25 de Abril, 'portugalski Golden Gate'




Znameniti kip Kristusa Kralja
Tramvaj, priljubljena lizbonska ikona
Lizbonska Katedrala
Dvigalo Santa Justa


Caldo verde, tipična portugalska juha
Značilne portugalske morske jedi

Glavni trg Praça do Comércio


Izdelki iz plute
Prikaz prevožene poti, približno 1400 km.
Create Your Own Website With Webador